DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Litecoin

Vítejte na stránce supportmaker.wbs.cz v sekci Altcoin in progress

Altcoins jsou kryptocurrencies jiné než Bitcoin. Většina altcoinů jsou vidlicemi Bitcoinu s malými nezajímavými změnami. Tato stránka rozděluje různé způsoby, jakými altercoins upravili Bitcoin.

all/lite

Co je to Litecoin?

Litecoin (zkráceně XLT, LTC nebo Ł) je digitální měna, která vznikla v říjnu 2011. Litecoin také označuje decentralizovanou P2P síť, ve které tato měna vznikla a ve které se používá. Zdrojový kód sítě je veřejně dostupný (open source) a síť využívá technologii blockchainu, což je něco jako veřejná databáze všech plateb, kterou uživatelé navzájem sdílejí.

Spuštění sítě 7. října 2011
Status Aktivní
Technologie C++
Tvůrce Charles Lee
Licence Litecoin MIT
Oficiální web www.litecoin.com

Z toho plyne několik výhod. Síť této kryptoměny je decentralizovaná, protože ji tvoří počítače jednotlivých uživatelů (tzv. P2P síť). V síti neexistuje žádný centrální server, přes který by procházely všechny platby, jako je tomu například u bank. Také měna LTC je decentralizovaná a není regulovaná žádnou institucí nebo centrální bankou. S hodnotou měny tak nelze manipulovat.

Webové stránky digitální měny Litecoin

Webové stránky digitální měny Litecoin

Všechny transakce se zaznamenávají do jediného souboru – do blockchainu. Ten se ale musí průběžně aktualizovat. K aktualizaci dochází jednou za 2,5 minuty. Nově příchozí transakce se nejprve ověřují a navzájem porovnávají, aby klienti neposílali Litecoiny, které nevlastní.  Záznamy o nových transakcích se následně sdružují do bloků, které se potvrzují tzv. těžením. U této kryptoměny se vytvoří 1 blok za 2,5 minuty, přičemž jeden blok má velikost 1mb. Blok vždy obsahuje informace o posledních platbách a otisk předchozího bloku. Pokud byste tedy bloky postupně procházeli, dostali byste se až k úplně prvnímu bloku. Proto se také tato technologie označuje jako blockchain (řetězec bloků).

Litecoin je částečně anonymní síť. Uživatelé k platbám používají speciální adresy (náhodně generovaná čísla a písmena). Právě pomocí těchto adres se zaznamenávají všechny platby. I když je tedy záznam o všech transakcích veřejně dostupný, nefigurují v něm žádná jména. Dokud někdo neodhalí, která adresa je vaše, tak neodhalí ani vaše transakce.

 

Lepší než Bitcoin?

Těžba Bitcoinu - princip miningu digitální měny

Těžba Bitcoinu – princip miningu digitální měny

LTC byl navržen jako kopie populární kryptoměny Bitcoin s několika úpravami. Jednalo se spíše o úpravy některých parametrů, takže princip zůstal velmi podobný. Výsledkem je měna, která se těží 4x rychleji a maximální počet mincí je 4x větší, než je limit stanovený u Bitcoinu. Zároveň se ovšem do sítě ukládá čtyřikrát více dat. Odlišný je také použitý hashovací algoritmus, který se používá při těžení (Scrypt namísto bitcoinového SHA-256).

Oproti Bitcoinu je Litecoin levnější. Za transakci zaplatíte poplatek v řádu tisícin nebo setin LTC. Bitcoin se naopak v poslední době potýká s problémem rychle rostoucích poplatků. Ty původně také začínaly na symbolických částkách, ale nyní můžete na poplatku zaplatit v přepočtu desítky až stovky korun.

Rozdíl v poplatcích je skutečně velký

Rozdíl v poplatcích je skutečně velký

Těžení Litecoinu (mining)

Kromě běžných uživatelů, kteří využívají Litecoin k přijímání a odesílání plateb, jsou v síti také těžaři. Bez těžařů by síť nemohla fungovat. Těžaři jsou uživatelé, kteří mají ve svém počítači nainstalovaný speciální program. Počítače těžařů jsou napojené na síť, takže mají přístup ke kopii aktuálního blockchainu a také k novým (doposud nezaúčtovaným) transakcím.

Litecoin těžba - ukázkový výpočet ekonomické návratnosti

Litecoin těžba – ukázkový výpočet ekonomické návratnosti

Těžař nechá svůj počítač řešit matematický problém, který zjednodušeně řečeno spočívá ve zpracování dat z nových transakcí. Počítač se pomocí hashovaní funkce Scrypt pokouší převést záznamy o dění v síti do relativně krátkého kódu z číslic a písmen. Najít řešení je složité, ale ověřit jeho správnost je snadné a rychlé. Počítače proto dosazují všechny možné kombinace, které hned ověřují. Pokud nějaký těžař odhalí správné řešení, tak všichni začínají těžit znova.

Úloha těžařů digitálních měn

Hashrate výkon těžebních poolů

Hashrate výkon těžebních poolů

Říká se, že kryptoměny se vytvářejí těžením. Těžení má ale za úkol zabezpečit síť a potvrzovat transakce, nikoliv vytvářet nové mince. Tento proces je náročný na výpočetní výkon (potřebujete kvalitní hardware, platíte za energie…) a protože v síti není centrální server, který by to zajišťoval, musí se o to postarat běžní uživatelé – těžaři. Systém těžaře odměňuje Litecoiny, jelikož „propůjčují“ výkon svého počítače ve prospěch sítě. Odměnu ale získá jen ten těžař, který jako první vytěží blok. Dříve se těžením zabývali jednotlivci, ale dnes je nahrazují rozsáhlá datová centra nebo skupiny těžařů (tzv. pooly), kteří si odměnu rozdělují.

V síti této kryptoměny se vytěží jeden blok za 2,5 minuty, přičemž původní odměna za vytěžení bloku byla 50 LTC. Po vytěžení každých 840 tisíc bloků ovšem dojde ke snížení odměny na polovinu. Navzdory tomu se nároky na výpočetní výkon postupně zvyšují. Litecoin je stejně jako BTC dělitelný na 8 desetinných míst (minimálně existuje tedy 0,000 000 01 LTC). Celkový počet mincí je omezen na 84 milionů LTC.

První blok byl vytěžen 7. října 2011, takže Litecoin patří mezi nejstarší digitální měny. Za vznikem stojí programátor Charlie Lee, bývalý zaměstnanec Googlu. Po svém uvedení na trh měla kryptoměna minimální hodnotu. Na jaře 2013 cena poprvé překonala hranici 1 dolaru. V listopadu téhož roku došlo ke skokovému růstu ceny na desítky dolarů za LTC. Tuto hodnotu si ale měna dlouho neudržela.

Až do roku 2014 se LTC těžil přes grafické karty, nicméně pak je vystřídaly mnohonásobně výkonnější ASIC čipy. To znamenalo znevýhodnění pro původní těžaře s grafickými kartami, kteří se buď museli přizpůsobit, nebo přejít na jinou kryptoměnu, těžitelnou pouze přes grafické karty.

Vývoj Litecoinu - graf

Vývoj Litecoinu – graf

Měně neprospěl ani nešťastný výrok zakladatele Charlieho Lee z prosince 2014. Lee tehdy naznačil, že měna nepotřebuje žádný další vývoj. Reakce uživatelů na sebe nenechala dlouho čekat a v lednu 2015 hodnota klesla na historické minimum 1,30 USD. Následovaly dva dlouhé roky, kdy cena LTC téměř stagnovala na průměrné hodnotě kolem 3 dolarů a už se zdálo, že zlaté časy kryptoměny jsou pryč. Jenomže na začátku roku 2017 začala cena kryptoměny (spolu s cenou Bitcoinu a Etherea) lámat rekordy. Během asi tří měsíců vzrost kurz ze 4 dolarů na téměř 50 dolarů za LTC. Růst ceny nastartoval Charlie Lee poté, co na svém Twitteru zveřejnil vizi SegWitu (inovace v oblasti kryptoměn). SegWit byl u Litecoinu aktivován v květnu 2017 a u Bitcoinu se v budoucnu očekává stejný krok.

NÁKUP: Kde a jak koupit Litecoin

Litecoin je celosvětová měna, která je směnitelná za tradiční (fiat) měny i za konkurenční kryptoměny. LTC můžete nakoupit (směnit) prostřednictvím online směnáren a burz – velmi oblíbená je například směnárna Coinbase, která aktuálně nabízí novým obchodníkům bonus 10 USD zdarma při nákupu libovolné kryptoměny v ceně 100 USD. Nakoupené coiny se uchovávají v online peněženkách, v hardwarových peněženkách pro kryptoměny a nebo si můžete peněženku stáhnout do počítače nebo do mobilu.

 
Litecoin kurz

Nevýhody a rizika kryptoměny

Digitální měny umožňují rychlé platby mezi uživateli, bez ohledu na to, jestli uživatelé bydlí ve stejném paneláku nebo na jiném kontinentu. Každá digitální měna má ovšem své slabé stránky a ani LTC není výjimkou. Nejprve se ale podíváme na nevýhody kryptoměn obecně.

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Hodnota digitálních měn není ničím podložena a je dána pouze nabídkou a poptávkou. Příznivci kryptoměn ale poukazují na to, že se s tímto problémem v dnešní době potýkají i tradiční (fiat) měny. U kryptoměn je problém navíc v kolísavosti ceny. Nebezpečí představují také útoky hackerů a to nejen na síť litecoin, ale i na směnárny, burzy a online peněženky, ve kterých jsou coiny uložené.

Kryptoměnu lze pořídit také v některém z ATM na území ČR

Kryptoměnu lze pořídit také v některém z ATM na území ČR

I když je Litecoin jednou z nejznámějších kryptoměn, tak nenajdete mnoho prodejců, kteří by přímé platby touto kryptoměnou podporovali. Počet uživatelů je také podtstaně nižší, než u Bitcoinu. LTC je totiž klonem nejznámější kryptoměny, takže v době, kdy byl ve fázi vývoje, Bitcoin už naplno fungoval. U LTC se často dočtete o jeho výhodách, jako jsou levnější platby, rychlejší potvrzování transakcí atd. Jenže každá karta má dvě strany. Rychlejší potvrzování (těžení) znamená například i větší množství dat, které se do blockchainu ukládá. Pro měnu je také obtížné dosáhnout stejné úrovně zabezpečení jako u Bitcoinu, kde se každý blok potvrzuje čtyřikrát déle a navíc více uživateli.

Litecoinový algoritmus Scrypt měl být odolný vůči použití ASIC čipů. Na začátku tomu skutečně tak bylo, takže se těžilo procesory a později grafickými kartami. Jenže dnes už ASIC čipy pro těžení LTC existují. Scrypt tak přišel o zásadní výhodu, kterou se lišil od bitcoinového algoritmu SHA256

all/lite1