Vítejte na stránce supportmaker.wbs.cz v sekci Ethereum
Asi málokdo by před vznikem Bitcoinu věřil tomu, že bude existovat celosvětová platební síť, která nepotřebuje žádné pracovníky ani bankéře. A přesto existuje. Není žádným tajemstvím, že se Bitcoin stal předlohou pro vznik sítě Ethereum. Ta ovšem myšlenku úplné decentralizace přenáší nejen na finanční trh, ale mnohem dál. Ethereum tak umožňuje vzniknout nejrůznějším projektům, které nevyžadují žádné vedení ani zaměstnance.
Co je to Ethereum?
Ethereum je kryptoměna, která funguje od roku 2015. Jednotkou kryptoměny je Ether, který se označuje zkratkou ETH nebo symbolem Ξ. Ethereum je také označení pro platformu s veřejně dostupným zdrojovým kódem (open source), která využívá technologii blockchainu, a ve které se Ether používá jako platidlo. Platforma nabízí kompletní podporou scriptování, takže umožňuje vytvářet decentralizované aplikace.
Spuštění sítě | 30. července 2015 |
Status | Aktivní |
Technologie | C++, Go, Rust |
Vývojáři Etherea | Gavin Wood, Vitalik Buterin |
Licence | GPLv3, LGPLv3 |
Oficiální web | www.ethereum.org |
Měna Ether je decentralizovaná, není regulovaná žádnou institucí a je směnitelná za běžné měny. Síť Ethereum tvoří počítače jednotlivých uživatelů a v síti není žádný centrální server, přes který by všechny platby/informace procházely. Síť je zabezpečená a částečně anonymní. Posílání plateb totiž probíhá pomocí speciálních adres, které vypadají jako náhodně generovaná čísla a písmena.
Každá informace v síti (např. každá transakce) se zaznamenává. Informace se spojují do bloků, které jsou každých 15 vteřin potvrzovány. Každý blok obsahuje otisk předchozího bloku, takže vzniká řetězec všech bloků (tzv. blockchain). Blockchain je tedy jakýsi záznam o všem dění v síti. Například pro kryptoměnu je blockchain něco jako veřejná účetní kniha všech transakcí.
Ethereum vs. Bitcoin
Ethereum a Bitcoin jsou dvě snad nejznámější digitální měny, které využívají technologii blockchainu. Na první pohled mají mnoho společného: v obou případech se jedná o decentralizovanou měnu, transakce se ukládají do bloků a ty tvoří řetězec (blockchain), bloky se potvrzují těžením a těžaři dostávají odměny v podobě dané měny. V technickém provedení sítě však existují výrazné rozdíly. Tím hlavním rozdílem je ovšem samotný účel a schopnost obou sítí.
Bitcoin vznikl výhradně jako platební síť, takže využívá jen jednu konkrétní aplikaci blockchainu. Ethereum je naproti tomu síť s širokými možnosti využití. Přijímání a odesílání elektronických plateb je jen jednou z mnoha funkcí. Ethereum disponuje vlastním programovacím jazykem, který umožňuje vytvářet tzv. daaps (decentralizované aplikace). Zjednodušeně řečeno, u Bitcoinu byl blockchain využit jako veřejná „účetní kniha“, do které se zaznamenávají všechny transakce. U Etherea ovšem do blockchainu můžete zaznamenat jakoukoliv informaci, třeba program.
Chytré kontrakty v síti kryptoměny
V síti kryptoměny Ethereum se setkáváme se dvěma různými typy účtů: externě vlastněné účty (EOA) a smluvní účty (CA). EOA jsou běžné uživatelské účty. Prostřednictvím EOA ovšem mohou uživatelé do sítě nahrát takzvaný chytrý kontrakt (smart contract), neboli cloudový účet (CA). Chytré kontrakty mají vlastní adresu a mohou přijímat a odesílat Ethery. Nejedná se ale o reálné uživatele, nýbrž o kódy, které jsou uložené v blockchainu a fungují jako programy. Přístup k nim mají všichni uživatelé sítě.
Chytrý kontrakt se aktivuje, pokud je splněna určitá podmínka, kterou stanoví tvůrce kontraktu. CA jsou aktivované tak dlouho, dokud se sami neukončí (splněním nějaké podmínky), nebo dokud nevyčerpají veškeré „palivo“ (Ethery). CA totiž ke svému provozu potřebují cizí výpočetní výkon, což jsou počítače těžařů. Počítač těžaře například obdrží signál pro aktivaci nějakého chytrého kontraktu. V takovém okamžiku se kontrakt na počítači těžaře spustí a provede požadovaný úkon. Programátoři proto na CA účty nahrávají Ethery (palivo), kterými program odměňuje těžaře za poskytnutí výpočetního výkonu.
Využití chytrých kontraktů v praxi
Mezi nejznámější aplikace, které vznikly na platformě Ethereum, patří například Slock.it. Tato aplikace umožňuje prodej, sdílení a pronájem věcí za pomocí chytrých kontraktů. Mezi další nadějné aplikace patří Augur nebo The DAO. Využití Etherea zvažují i některé vládní aparáty (třeba Ukrajinský parlament) za účelem zdokonalení hlasovacího systému.
Uveďme příklad, jak takový pronájem přes síť Ethereum může fungovat: Majitel do svého auta umístí chytrý zámek a vytvoří chytrý kontrakt (něco jako počítačový program) na platformě Ethereum. Pak začne nabízet automobil k pronájmu za několik Etherů. Jakmile někdo pošle požadovanou částku na adresu chytrého kontraktu, tak dojde ke splnění podmínky a tím i k aktivaci programu. V kontraktu bude naprogramováno, aby byly příchozí peníze zaslány na účet majitele automobilu, a aby odesilatel získal klíč od chytrého zámku, třeba na dvě hodiny. Odesilatel pak pomocí svého smartphonu odešle kryptografickou zprávu do chytrého zámku, který se na předem stanovenou dobu odemkne.
Ethereum – těžba
Asi už jste slyšeli, že nové Ethery vznikají těžením. Nejedná se ale o žádnou zbytečnou činnost, která by neměla hlubší význam a pouze by generovala nové Ethery. Těch je v síti už nyní hodně a navíc je každá mince dělitelná na 18 desetinných míst.
Stejně jako u bank, musí se transakce ověřovat i u kryptoměn. Těžení je proces, při kterém dochází ke kontrole a k potvrzování nových plateb. Je totiž nezbytné, aby uživatelé posílali ethery, které skutečně vlastní, aby stejné peníze nemohli poslat dvěma příjemcům současně atd.
Jelikož je Ethereum decentralizované, tak nedisponuje žádným centrálním serverem, který by transakce potvrzoval. Síť proto byla navržena tak, aby tuto práci dělali obyčejní uživatelé – těžaři. Těžaři na svých počítačích mají program, který se snaží převést záznamy o nových transakcích do krátkého kódu, který obsahuje číslice a písmena. Využívá se k tomu hashovací funkce Ethash. Kód lze zpětně „rozšifrovat“, takže všechny informace zůstávají zachovány. Jenže tento proces je zdlouhavý a finančně náročný (potřebujete hardware, chlazení, energie…). Za úspěšné vyřešení proto těžaři dostávají odměnu ve formě Etherů.
Těžba probíhá po blocích a jeden blok se vytěží za 12-15 sekund. Odměna za vytěžený blok je 5 etherů. Vyhledat správné řešení je obtížné, ale ověření správnosti je snadné a rychlé. Počítače proto dosazují všechny možné kombinace a zpětně ověřují, jestli jejich tip nebyl správný (metoda „pokus-omyl“). Jakmile se najde správné řešení úlohy, vytvoří se nový blok. Odměnu získává vždy jen ten těžař, který řešení odhalí jako první. Ostatní mají smůlu a musí začít řešit novou úlohu (s novými transakcemi).
NÁKUP: Jak a kde koupit/prodat Ethereum?
Abyste mohli být součástí sítě, potřebujete uživatelský účet. Pokud se do sítě nechcete zapojit, ale chcete pouze vlastnit Ethereum, tak vám postačí elektronická peněženka. Peněženku si můžete stáhnout do počítače, nebo využít některou z online peněženek. Ethereum může nakoupit nebo prodat tím, že ji směníte na různých online burzách nebo směnárnách – využít můžete například populární burzu CoinMate, která umožňuje nákup za CZK. Zajímavý bonus 10 USD při nákupu libovolné kryptoměny v hodnotě 100 USD zase nabízí kryptoměnová směnárna Coinbase.
Další možností, jak získat Ethereum, je již zmiňovaná těžba. Jelikož se ovšem nároky na těžbu neustále zvyšují a odměnu získá vždy jen ten nejrychlejší, tak individuální těžení není příliš efektivní. Vznikají proto skupiny těžařů (tzv. pooly), kteří těží společně jeden blok a zvyšují tak šanci, že daný blok vyřeší jako první. Odměnu si rozdělují podle toho, jakým výkonem přispěli na vytěžení bloku.
V historii se bohužel několikrát stalo, že došlo k vykradení burz a online peněženek a klienti o peníze přišli. Za pomocí obchodních nástrojů ovšem můžete vydělávat na Ethereu, aniž byste měnu reálně vlastnili a riskovali tak, že vám ji někdo ukradne. Investovat na růst nebo pokles hodnoty Etherea umožňují například brokeři IQ Option a Markets. Obě společnosti nabízí bezplatný testovací účet, na kterém si mohou zájemci obchodování nezávazně a bez rizika vyzkoušet.
Autorem Etherea je programátor s rusko-kanadskými kořeny Vitalik Buterin. Právě on na konci roku 2013 poprvé představil koncept Etherea. Spolu s Buterinem na projektu původně pracovala trojice programátorů (Mihai Alisie, Anthony Di Iorio a Charles Hoskinson). U zrodu Etherea stála také švýcarská společnost Ethereum Switzerland GmbH, která koncept začátkem roku 2014 formalizovala. Síť byla spuštěna o rok a půl později (30. července 2015) v režimu veřejného beta testu (Frontier). První produkční režim (Homestand) byl představen o necelý rok později.
Stejně jako každá kryptoměna, mělo i ETH po uvedení na burzu nízkou hodnotu. První výrazný skok přišel na začátku roku 2016, kdy hodnota Etherea překonala hranici 10$. Během roku 2016 ovšem hodnota stagnovala. Cenu výrazně nezměnila ani událost z poloviny července, kdy došlo kvůli chybě ve zdrojovém kódu ke zcizení 3,6 milionů Etehrů. Většina uživatelů tehdy odsouhlasila zásah do sítě s cílem vrátit odcizené ethery. Tak se skutečně stalo, nicméně došlo k rozdělení sítě na Ethereum (běžící na blockchainu po zásahu) a Ethereum Classic (běžící na původním blockchainu).
Až v únoru 2017 došlo ke změně a cena Etherea začala raketovým tempem růst. Pomyslného vrcholu dosáhla hodnota Etherea v polovině června, kdy přesahovala 360$. Na růstu ceny se odrazilo například zařazení Etherea na čínské burzy nebo vysoká poptávka z Jižní Koreje. Během následujícího měsíce ovšem cena klesla o více než 50 %.
Kontroverze a rizika
Stejně jako u ostatních digitálních měn, je i Ethereum spojené s mnoha riziky, jako je třeba nestabilita měny. Hodnota Etherea není ničím podložena a závisí pouze na důvěře uživatelů. Zastánci kryptoměn však oponují tím, že i tradiční (fiat) měny v dnešní době nejsou podložené. Měna ETH ale není ani regulovaná, takže její hodnota může zaznamenat raketový růst i bleskové znehodnocení a to třeba i několikrát za den.
Dalším závažným rizikem je vykrádání internetových burz a směnáren. Nestává se samozřejmě často, aby investoři kvůli hackerům přišli o své ethery, ale je třeba počítat i s tímto rizikem. Digitální měny ale nemusíte nutně svěřovat do rukou třetí strany. Existují například hardwarové peněženky nebo peněženky, které si můžete stáhnout do počítače.
Nevýhodou Etherea je, že nemá tak širokou uživatelskou základnu jako Bitcoin. Síť je totiž méně známá a navíc je složitější, což mnoho lidí odrazuje. Někteří také upozorňují na to, že síť Ethereum je zajímavá především jako technologie, nikoliv jako měna. Bitcoin navíc díky projektu RootStock (RSK) získá možná funkce a možnosti, kterými momentálně disponuje pouze Ethereum.
V hlavní roli decentralizace
Otazník se vznáší také nad tím, jak je to vlastně s decentralizací systému. Událost z července 2016, kdy zásah do sítě dokázal vrátit ukradené Ethery, je dokladem toho, že historie sítě není zas tak neměnná, jak se uvádělo. Ano, technicky sice nedošlo ke změně ale k vytvoření bloku, který vrátil všechny peníze, ale i tak… Tehdy šlo samozřejmě o věc ve prospěch sítě, na které se uživatelé shodli, nicméně nemohlo by v budoucnu dojít ke zneužití? O vývoji Ethera navíc rozhodují vývojáři sítě, nikoliv komunita uživatelů. To sice vývoj urychluje, ale odporuje to podstatě decentralizace.
Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)
Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Ethereum v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu ETH za uplynulých 12 měsíců.